kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Re-Kreacje: Ibsen. Międzynarodowy projekt teatralny.

Beneficjent:
Stowarzyszenie Teatr Nowy
Partner:
Visjoner Teater,Norwegia
Nabór:
I

« powrót

Międzynarodowy projekt Re-Kreacje: Ibsen dotyczył polsko-norweskiej współpracy w dziedzinie teatru i dramatu. Realizacja zakładała działania artystyczne, edukacyjne i organizacyjne w Polsce (Teatr Nowy, Uniwersytet Jagielloński, PWST w Krakowie) i Norwegii (współpraca z norweskim partnerem Visjoner Teater).
 
Podstawowym celem projektu była kompleksowa analiza twórczości dramatycznej Henryka Ibsena, widzianej przez pryzmat wpływu jaki wywarła na współczesne strategie pisania dla teatru. Ibsen był zatem nie tylko tematem przewodnim projektu, ale przede wszystkim punktem wyjścia do obserwowania przemian jakim ulega współczesny dramat i teatr.

Polskie i norweskie inscenizacje dramatów Ibsenowskich (Mały Eyolf, Dom Lalki) zestawiono ze współczesnymi tekstami autorów, którzy w swojej twórczości odnosili się bezpośrednio do twórczości Norwega (Dea Loher, Jon Fosse).

Szczególnie istotnym elementem projektu było stworzenie możliwości współpracy i wymiany doświadczeń miedzy polskimi i norweskimi artystami. Współpraca młodych polskich artystów (Maria Spiss, Iga Gancarczyk, Magda Stojowska, Maciej Podstawny) z uznanymi i doświadczonymi norweskimi artystami (Juni Dahr, Jon Fosse, Jon Tombre) przyczyniła się się do promocji norweskiego teatru w Polsce i polskiego w Norwegii, stając się początkiem zarówno instytucjonalnej jak i pozainstytucjonalnej współpracy w dziedzinie teatru.

Czas realizacji: 1.05.2008 – 20.08.2009

Kwota dofinansowania: 462 840 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 530 340 PLN

www.teatrnowy.com.pl


Fot. Michał Lichtański, Spektakl Całopalenie oraz spektakl Kobiety Ibsena

Fot. Michał Lichtański, Spektakl Mały Eyolf


Fot. Michał Lichtański, Warsztaty z interpretacji dzieł Ibsena prowadzone przez prof. Frode Helland i prof. Julie Holledge

« powrót