kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Gustav Vigeland a rzeźba Młodej Polski

Beneficjent:
Muzeum Narodowe w Krakowie
Partner:
Muzeum Vigelanda w Oslo, Norwegia
Nabór:
I

« powrót

Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Vigelanda w Oslo przygotowało niecodzienną wystawę, na której po raz pierwszy zestawione zostały dzieła najwybitniejszego norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda (1869-1943) z twórczością artystów polskiego symbolizmu i secesji. Celem wystawy było ukazanie polskiej i norweskiej publiczności wspólnych wątków oraz analogii występujących w twórczości norweskiego rzeźbiarza i polskich artystów tworzących w latach 1890-1914, wśród których
twórczość Vigelanda została spopularyzowana dzięki esejom Stanisława Przybyszewskiego.

W układzie problemowym obok dzieł Vigelanda zaprezentowano rzeźby Konstantego Laszczki, Bolesława Biegasa, Wacława Szymanowskiego, Xawerego Dunikowskiego, Franciszka Flauma, Edwarda Wittiga, Józefa Gardeckiego.

W terminie od 3 czerwca do 22 sierpnia 2010 r. jako pierwsza wystawę Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900 r. mogła obejrzeć publiczność norweska. Następnie od 6 października do 26 grudnia 2010 r. ekspozycja została przedstawiona polskiej publiczności w siedzibie Muzeum Narodowego w Krakowie. Norweską i polską ekspozycję wystawy obejrzało łącznie ponad 30 tysięcy widzów.

Czas realizacji: 7.01.2009 – 6.01.2011

Kwota dofinansowania: 600 339 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 887 182 PLN

www.muzeum.krakow.pl

Szczegółowy opis projektu

Wernisaż wystawy Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900 r. , Fot. Rafał Siderski Fotograf« powrót