kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Czysta sztuka

Beneficjent:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Partner:
1. Bergen National Academy of the Arts, Norwegia 2. Fundacja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Polska
Nabór:
IV

« powrót

Celem projektu była prezentacja odmiennych postaw i sposobów rozumienia czystej sztuki na przykładzie twórczości artystów z Polski i Norwegii. Zagadnienie czystości sztuki zostały przedstawione w ramach serii wystaw, których tematy określały współczesne obszary artystycznych wyzwań.

Od 19 do 26 marca 2010 r. w należącej do Narodowej Akademii Sztuk Pięknych galerii Rom 8 w Bergen prezentowana była wystawa Wyznanie przedstawiająca prace Jarosława Modzelewskiego, Ryszarda Ługowskiego, Pawła Nowaka i Pawła Susida. Wystawa poświęcona była podmiotowi w sztuce, artyście opowiadającemu o sztuce, warsztacie twórczym oraz relacjach z widzami.

Z kolei 20 sierpnia 2010 r. przy pomniku Syrenki w Warszawie odbył się wernisaż wystawy Urbanistyczna rzeczywistość, wiejska fantazja poświęconej sztuce w przestrzeni publicznej. W wydarzeniu udział wzięli norwescy artyści: Agnes Nedregard, Hilde Danielsen, Knud Young Lunde i Aleksander Stav.

Od 1 do 14 kwietnia 2011 r. w galerii 2.0 w Warszawie można było zobaczyć wystawę Relacje, na której swoje prace zaprezentowało czworo uznanych artystów z Norwegii: Petter Bergerud, Frode Ljøkjell, Mette L’orange i Charles Michalsen. Przedstawione prace poruszały problematykę relacji artysty z odbiorcą, autentyczności oraz prawdziwości sztuki.

Czas realizacji: 27.01.2010 – 31.10.2011

Kwota dofinansowania: 700 000 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 809 200 PLN

Otwarcie projektu w Warszawie, Fot. Rafał Siderski Fotograf« powrót