kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Dziecko – teatr – świat. Ponad barierami

Beneficjent:
Teatr Baj
Partner:
1. Grusomhetens Teater, Norwegia 2. Oslo Teatersenter, Norwegia
Nabór:
IV

« powrót

Założeniem projektu było stworzenie polsko-norweskiej płaszczyzny wymiany kulturalnej i edukacyjnej na podstawie książek dla dzieci Stiana Holego (Lato Garmanna i Ulica Garmanna) i problematyki w nich poruszanej.

Spektakl Świat Garmanna, skierowany do dzieci od lat sześciu, miał swoją premierę 2 października 2010 r. w Teatrze Baj w Warszawie. Przedstawiał on świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann – jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Stian Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbował dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych. Reżyserem spektaklu, zrealizowanego w konwencji teatru lalek i animacji, była Ewa Piotrowska. Scenografię przygotowali Anna Chadaj (kostiumy i rekwizyty) oraz Sylwester Łuczak (przestrzeń sceniczna). Za opracowanie choreografii do spektaklu odpowiedzialna była Kjersti Engebrigtsen.

Oprócz pokazów spektaklu organizatorzy projektu zrealizowali także serię warsztatów dla dzieci o tematyce poruszanej przez małego Garmanna. Program warsztatów został opracowany przez polsko-norweski zespół instruktorów. Łącznie przeprowadzono 18 warsztatów w Warszawie i Oslo, w których udział wzięło około 230 dzieci. Ponadto zostało zorganizowane w Teatrze Baj spotkanie warsztatowe dla nauczycieli, którzy następnie po obejrzeniu spektaklu przeprowadzili warsztaty w szkołach ze swoimi uczniami. W Warszawie warsztaty odbyły się w świetlicach środowiskowych oraz w szkołach w dzielnicy Praga Północ, natomiast w Oslo warsztaty przeprowadzono w siedzibie Oslo Teatersenter.

Czas realizacji: 20.02.2010 – 20.12.2010

Kwota dofinansowania: 875 098 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 983 256 PLN


Spektakl Świat Garmanna, Fot. Rafał Siderski Fotograf


« powrót