kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Życie Żydów w Oslo i we Wrocławiu – wystawa

Beneficjent:
Fundacja Bente Kahan
Partner:
1. Norsk Folkemuseum, Norwegia 2. Oslo Jewish Museum, Norwegia
Nabór:
III

« powrót

Podstawowym założeniem projektu była chęć zaprezentowania historii społeczności żydowskiej w Polsce i Norwegii, poprzez stworzenie dwóch wystaw, nad których ukształtowaniem pracowała grupa polskich oraz norweskich artystów, ekspertów, muzyków.

Inauguracja wystaw Dziedzictwo Wergelanda – Życie Żydów w Norwegii 1851-1945 oraz Historia Odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku odbyła się 6 maja 2010 r. we Wrocławiu. Wydarzenie uświetniło uroczyste otwarcie odrestaurowanej synagogi Pod Białym Bocianem, której odnowa finansowana była również ze środków Mechanizmów Finansowych.

Wystawa Historia Odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku opowiada widzom 800-letnią historię Żydów żyjących w tej części Europy, rozpoczynając od czasów średniowiecznego Wrocławia, poprzez niemiecko-żydowskie oświecenie, totalne unicestwienie pod rządami nazistów, powojenny komunizm, kończąc na dzisiejszych czasach w demokratycznej Polsce. Wystawa stanowi obecnie stałą ekspozycję w synagodze.

Dziedzictwo Wergelanda – Życie Żydów w Norwegii 1851-1945 powstało w Norsk Folkemuseum (Norweskim Muzeum Historii Kultury) w Oslo. Wcześniej wystawa była prezentowana w około 90 bibliotekach w Norwegii, w wielu miejscach w Stanach Zjednoczonych oraz w Muzeum Żydowskiej Diaspory (Beth Hatefutsoth Museum) w Tel Awiwie w 2009 r. Jej ostatnia ekspozycja została przygotowana wspólnie przez Norweskie Muzeum Historii Kultury oraz Muzeum Żydowskie w Oslo. Kuratorem wystawy byli Britt Ormaasen i Oskar Kvasnes.

Prezentowane ekspozycje obejrzało łącznie ponad 11 tysięcy widzów.

Czas realizacji: 10.01.2010 – 31.12.2010

Kwota dofinansowania: 516 300 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 576 300 PLN

http://fbk.org.pl

Wystawa w Synagodze Pod Białym Bocianem,. Fot. Rafał Siderski Fotograf
Koncert w Synagodze Pod Białym Bocianem, Fot. Rafał Siderski Fotograf« powrót