kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Przegląd kina norweskiego oraz islandzkiego w Polsce połączony z koncertem

Beneficjent:
Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni
Partner:
1. The Icelandic Film Centre, Islandia 2. Norwegian Film Institute, Norwegia
Nabór:
III

« powrót

Projekt miał na celu prezentację dorobku kina norweskiego oraz islandzkiego w trakcie 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w dniach 24-29 maja 2010 r. W trakcie festiwalu przedstawiono dotychczas nieprezentowane w Polsce produkcje norweskie i islandzkie, powstałe w latach 2006-2009.

Podczas pleneru filmowego zlokalizowanego na plaży miejskiej w Gdyni zostały zaprezentowane filmy Noi Albinoi oraz Dobre serce, w reżyserii Islandczyka Dagura Kari. Norweską kinematografię reprezentowały: Elling w reżyserii Pettera Næssa, Matka Ellinga w reżyserii Evy Isaksen oraz Reprise, którego reżyserem był Joachim Trier.

W trakcie Przeglądu Filmów Islandzkich i Przeglądu Filmów Norweskich, wyświetlono siedem produkcji islandzkich i pięć norweskich. Z islandzkiej kinematografii wybrano do prezentacji takie filmy, jak: Kraj marzeń Thorfinnura Gudnasona i Andri Snær Magnasona, Dzieci Ragnara Bragasona czy Odwaga matki Fridrika Thor Fridrikssona. Z kolei filmy norweskie prezentowane na festiwalu to: Mroźny pocałunek Knuta Erika Jansena, Przeminęło z kobietą Pettera Næssa, Dziewczyna z pomarańczami Evy Dahr, Kautokeino Rebellion Nilsa Gaupa. Poza pokazami filmów odbyły się spotkania z reżyserami, scenarzystami i aktorami.

Artystycznym podsumowaniem festiwalu był koncert Jana Garbarka, jednego z najważniejszych przedstawicieli współczesnej sceny jazzowej. Artyście towarzyszyli na scenie klawiszowiec Rainer Brüninghaus, brazylijski basista Yuri Daniel oraz perkusista Trilok Gurtu.

W działaniach projektowych udział wzięło 10 tysięcy widzów oraz wielu artystów i specjalistów z całej Europy.

Czas realizacji: 1.12.2009 – 31.07.2010

Kwota dofinansowania: 950 338 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 1 297 120 PLN

Szczegółowy opis projektu

www.fundacjafilmowa.pl

Pokazy filmowe na plaży w Gdyni, Fot. Tomek Kamiński


Panele dyskusyjne, Fot. Tomek Kamiński


Koncert Jana Garbarka, Fot. Wojtek Rojek« powrót