kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków

Beneficjent:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA
Partner:
1. Kulturproduksjoner, Norwegia 2. Oslo University College, Norwegia 3. UNIMA-Norway, Norwegia 4. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Malarstwa, Katedra Scenografii, Polska
Nabór:
III

« powrót

Projekt polegał na realizacji serii wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, których motywem przewodnim były cztery żywioły: powietrze, ogień, woda, ziemia. Pierwiastkiem spajającym różnorodność planowanych działań była postać smoka – wspólnego elementu kultury polskiej i norweskiej.

12 czerwca 2010 r. miała miejsce premiera polsko-norweskiego widowiska ulicznego Walka Sigurda ze Smokiem w reżyserii Sveina Gundersena z Kulturproduksjoner Oslo. Widowisko zawierające spektakularne sceny batalistyczne (reż. Hilde Veronika Høie), grę na bębnach, śpiew oraz taniec dostarczyło niezapomnianych wrażeń zarówno najmłodszym widzom, jak i ich rodzicom. Scenografia i kostiumy do spektaklu powstały przy współpracy studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (opieka Małgorzata Komorowska), studentów Oslo University College (opieka Einar Dahl) oraz Teatru Lalki, Maski i Aktora GROTESKA. W spektaklu wystąpili studenci Oslo University College oraz polska grupa warsztatowa.

Od 10 do 12 kwietnia 2011 r. w Teatrze GROTESKA trwały Dni Norweskie. W tym czasie partnerzy projektu zaprezentowali trzy przedstawienia dla dzieci i młodzieży oparte na nordyckim folklorze: Sampo Lappelill opowiadające o walce światła z ciemnością, Szkło w pałacu o niemogącej zasnąć małej Pii, którą odwiedza człowiek z księżyca Pan Moohn, oraz W królestwie Peer Gynta nawiązujące do legend będących inspiracją dla twórczości Ibsena.

Ukoronowaniem działań projektowych jest Wielka Parada Smoków na Rynku Głównym w Krakowie oraz na Zakolu Wisły pod Wawelem. W widowisku wezmą udział smoki, które powstaną na podstawie projektów scenograficznych inspirowanych nordycką mitologią (autor Einar Dahl). Smoki te wezmą także udział w Wielkiej Paradzie Smoków w Oslo we wrześniu 2011 r. Oprawa muzyczna widowiska, autorstwa artystów z Polski i Norwegii łączy w sobie tradycyjne motywy muzyczne kultury słowiańskiej i nordyckiej.

Czas realizacji: 15.12.2009 – 14.10.2011

Kwota dofinansowania: 1 102 374 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 1 487 886 PLN

www.groteska.pl

Szczegółowy opis projektu

Walka Sigurda ze Smokiem w Krakowie, czerwiec 2010, Fot. Bartłomiej Wiejaczka


« powrót