kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Opracowanie kasety konserwatorskiej dla bezpiecznej ekspozycji chorągwi jedwabnych

Beneficjent:
Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Partner:
Norsk Institutt for Luftforskning (Norwegian Institut for Air Research NILU), Norwegia
Nabór:
III

« powrót

Ten dwuletni projekt został oparty na współpracy polskich i norweskich naukowców, którzy podjęli się prac badawczych nad unikatowymi XVI- i XVII- -wiecznymi chorągwiami malowanymi na jedwabiu, które pozostają w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu.

W ramach projektu międzynarodowy zespół ekspertów opracował nowatorski projekt prototypu kasety konserwatorskiej pozwalającej na bezpieczną ekspozycję bezcennych chorągwi, która umożliwi ich ochronę przed dalszą degradacją.

W trakcie pierwszego etapu projektu, trwającego do stycznia 2010 r., eksperci opracowali wytyczne konserwatorskie dla nowego systemu ochrony zespołu zabytkowych chorągwi, obejmujące optymalne warunki ekspozycji i przechowywania obiektów. Następnym krokiem było szczegółowe określenie obecnych warunków środowiska w pomieszczeniach ekspozycyjnych i magazynowych przy wykorzystaniu innowacyjnych dozymetrów polimerowych EWO, opracowanych przez norweskiego partnera projektu. Symultanicznie z wcześniejszymi działaniami prowadzono analizę zagrożenia jedwabiu, barwników i składników warstw malarskich procesami fotoutleniania.

Ponadto przewidziano upowszechnienie wyników projektu, w tym zorganizowanie międzynarodowego warsztatu konserwatorsko-badawczego.

Czas realizacji: 1.11.2009 – 31.10.2011

Kwota dofinansowania: 579 664 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 683 648 PLN

www.wawel.krakow.pl

Szczegółowy opis projektu

Prace badawcze zespołu ekspertów nad unikatowymi chorągwiami, fot. Rafał Siderski Fotograf
« powrót