kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

8. Festiwal Sacrum Profanum – festiwal muzyki współczesnej kompozytorów nordyckich w Krakowie

Beneficjent:
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Partner:
Borealis Festival, Norwegia
Nabór:
III

« powrót

Festiwal Sacrum Profanum od lat stanowi jedno z najciekawszych cyklicznych wydarzeń europejskiej muzycznej jesieni. Każdego roku organizatorzy starają się przedstawić widzom dorobek artystyczny innych krajów w obszarze muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej, wybierając w tym celu najwybitniejszych kompozytorów współczesnych.

Edycja festiwalu w 2010 r. w całości została poświęcona muzyce nordyckiej i jej uznanym twórcom. Zaprezentowano wybitnych artystów z Norwegii, Islandii, Szwecji, Danii i Finlandii. Od 13 do 16 września 2010 r. do Krakowa zawitali przedstawiciele muzyki nordyckiej jak Ensemble Intercontemporain, Ensemble Modern, Ensemble Recherche czy Asko|Schönberg prezentujący w wirtuozerski sposób dzieła uznanych kompozytorów, jak np. György Ligeti, György Kurtág, Louis Andriessen, czy twórców młodszej generacji, jak Michel van der Aa, Martijn Padding, Julian Anderson. W festiwalu udział wziął również
jeden z wiodących w Europie zespołów grających muzykę współczesną – norweski Cikada Ensemble. W swoim repertuarze prezentuje utwory kompozytorów z całego świata, jak również programy monograficzne, m.in. z muzyką Johna Cage’a, Mortona Feldmana, Iannisa Xenakisa, Franco Donatoniego czy Luigiego Nono.

W ośmiu zrealizowanych w ramach projektu koncertach udział wzięło 250 artystów z całego świata, a to niecodzienne wydarzenie obejrzało w Krakowie ponad 3 tysiące widzów z Polski i zagranicy.

Czas realizacji: 1.01.2010 – 30.11.2010

Kwota dofinansowania: 994 500 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 1 907 695 PLN

www.sacrumprofanum.com

Szczegółowy opis projektu

Festiwal Sacrum Profanum w Krakowie, Fot. Rafał Siderski Fotograf


« powrót