kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Łódź – Bergen: współczesna muzyka, współczesne metody zarządzania w kulturze

Beneficjent:
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
Partner:
BIT20 Ensemble, Norwegia
Nabór:
II

« powrót

Celem projektu była wymiana artystyczna oparta na klasycznej muzyce współczesnej oraz wymiana merytoryczna w zakresie zarządzania kulturą pomiędzy Polską i Norwegią.

W maju 2010 r. odbyła się w Łodzi jedyna w swoim rodzaju seria koncertów, w których uczestniczyła norweska orkiestra – BIT20 Ensemble. Grupa zaprezentowała repertuar obejmujący współczesne utwory polskie i norweskie, m.in. Tractatus Arne Nordheima, Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego, Preludię taneczną Witolda Lutosławskiego czy powstały z inspiracji procesami czarownic z XV i XVI wieku Dar korpen vitnar (Tam, gdzie kruk bieleje) Karin Rehnqvist. Kolejna seria koncertów miała miejsce w Bergen w Norwegii – wystąpiła w niej orkiestra Filharmonii Łódzkiej.

Uzupełnieniem działań artystycznych była organizacja w ramach projektu dwóch konferencji w całości poświęconych współczesnemu zarządzaniu w kulturze. Pierwsza konferencja została zorganizowana 14-16 września 2010 r. w Filharmonii Łódzkiej. W ciągu trzech dni prowadzono dyskusję dotyczącą m.in. nowoczesnego zarządzania instytucjami, dostępu do instytucji kultury, tworzenia oraz reklamy produktów regionalnych, wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w placówkach kulturalnych. W konferencji udział wzięli m.in.: Enok Nygaard – ambasador Królestwa Norwegii w Polsce,
Gert Atle Gundersen – dyrektor Grieg Hall w Bergen, Lech Dzierżanowski – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Łódzkiej, Paweł Potoroczyn – Dyrektor Instytutu im. Adama Mickiewicza, Ruth Jarratt – dyrektor ds. rozwoju i strategii Royal Opera House Covent Garden.

Czas realizacji: 24.03.2010 – 30.06.2011

Kwota dofinansowania: 615 384 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 1 254 974 PLN

www.filharmonia.lodz.pl

Szczegółowy opis projektu

Konferencja w Łodzi, Fot. Rafał Siderski Fotograf
« powrót