kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

Strefa: Norwegia

Beneficjent:
Teatr Polski we Wrocławiu
Partner:
Grusomhetens Teater, Norwegia
Nabór:
II

« powrót

Głównym założeniem projektowym była promocja norweskiej kultury w Polsce, jak również polskiej w Norwegii poprzez cykl spotkań poświęconych dramaturgii i teatrowi norweskiemu.

W ramach projektu zaprezentowano publiczności Dolnego Śląska dzieła kinematografii norweskiej, w tym film Hawaje. Oslo w reżyserii Erika Poppego oraz Pięć kłamstw w reżyserii Larsa Daniela Krutzkoffa Jacobsena. Zorganizowano też cykl czytań w interpretacji aktorów Teatru Polskiego, w tym debiutu dramaturgicznego Treningstime pisarza i norweskiego dramaturga Ariego Behna, jak również Wernisażu Cecilie Løveid, przedstawiającego przeżycia malarki i fotografki, która straciła męża i ma schorowanego syna. Czytania wzbogacono serią wykładów, w tym m.in. 17 października 2010 r. wykładem prof. Marii Sibińskiej z Uniwersytetu Gdańskiego dotyczącym historii teatru i dramatu norweskiego, jak również panelem dyskusyjnym o Norwegii z udziałem norweskiej piosenkarki i autorki Bente Kahan oraz Łukasza Brauna. 2

5 czerwca 2010 r. miała miejsce premiera jednej z najmniej znanych sztuk Ibsena, rzadko wystawianej w Polsce, Pani z morza. Aktorzy Teatru Polskiego współpracowali przy produkcji spektaklu z norweskim reżyserem polskiego pochodzenia – Piotrem Chołodzińskim, na stałe współpracującym ze scenografem Bårdem Thorbjørnsenem.

Prezentowane w ramach projektu wydarzenia obejrzało 3 tysiące widzów. W projekcie udział wzięło ponad 60 artystów z Polski i Norwegii, jak również prawie 20 specjalistów z dziedziny teatru norweskiego i polskiego.

Czas realizacji: 1.06.2009 – 30.07.2010

Kwota dofinansowania: 841 280 PLN

Szacowana wartość całkowita projektu: 935 280 PLN

www.teatrpolski.wroc.pl

Szczegółowy opis projektu

Spektakl Pani z Morza, Fot. Roland Okoń« powrót