kliknij, aby oglądać stronę w języku polskim click to view the english version

Fundusz Wymiany Kulturalnej

WALK THE GRANTS CZYLI NORWESKI SPOSÓB NA ŚWIĘTOWANIE SUKCESU - Marsz beneficjentów norweskich grantów

2011-05-31

WALK THE GRANTS CZYLI NORWESKI SPOSÓB NA ŚWIĘTOWANIE SUKCESU - Marsz beneficjentów norweskich grantów Warszawa, 30 maja 2011 r. – Blisko 200 beneficjentów i wielu miłośników nordic walking wzięło udział w marszu ,,Walk the Grants”, zorganizowanym w niedzielę przez Ambasadę Norwegii. Przed Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie, na mecie stanęła kilkumetrowa mapa Polski. Uczestnicy marszu wypełnili ją różnokolorowymi punktami, które stały się symbolem finansowego wsparcia, jakiego w ostatnich latach Norwegia udzieliła Polsce.

Ponad 500 mln euro przekazane instytucjom publicznym i organizacjom pozarządowym pozwoliło zrealizować przeszło tysiąc projektów. Aby zademonstrować ich skalę i różnorodność, beneficjenci norweskich grantów z całej Polski wzięli udział w marszu, który przeszedł ulicami Warszawy.                 

- Oczyszczalnie ścieków, zmodernizowane szpitale, nowoczesny sprzęt dla policji i służb granicznych,   zabytki, które odzyskały dawną świetność - w sumie ponad tysiąc przedsięwzięć dofinansowanych z funduszy norweskich znajdziemy niemal w każdym zakątku Polski. Wypełniona w symboliczny sposób mapa Polski, jest dzisiaj na to dowodem  – powiedział podczas wydarzenia Enok Nygaard, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie. - Marsz nordic walking ulicami Warszawy stał się okazją do świętowania efektów naszej wspólnej pracy. Jest to manifestacja solidarności między Polską, a Norwegią - dodał Enok Nygaard.

Dlaczego nordic walking? Bo aktywny styl życia jest w Norwegii powszechny i jak okazało się w ostatnią niedzielę, taki pomysł na spędzenie niedzielnego popołudnia cieszy się powodzeniem również w Polsce. W marszu z kijkami wzięło udział blisko 200 beneficjentów norweskich grantów. Na starcie pojawili się także parlamentarzyści, przedstawiciele świata kultury oraz przyjaciele Norwegii z całej Polski. Przed wyruszeniem w trasę każdy z uczestników marszu otrzymał plakietkę w jednym z siedmiu kolorów, symbolizujących dziedziny wspierane przez Norwegię. Po dotarciu na metę zlokalizowaną przed Zamkiem Ujazdowskim maszerujący umieścili kolorowe punkty na wielkiej mapie Polski, obrazując zasięg i różnorodność norweskiej pomocy.

Imprezie towarzyszył wernisaż wystawy dokumentującej wybrane projekty sfinansowane przez granty oraz prezentacje multimedialne. Dodatkową atrakcją były również wystawy promocyjne beneficjentów oraz projekcje filmów z projektów. Imprezę uświetnił koncert w wykonaniu artystów (Grzecha Piotrowskiego z wokalistką Katarzyną Moś), którzy uczestniczyli w kilku projektach Funduszu Wymiany Kulturalnej.

Honorowy patronat nad marszem „Walk the Grants” objęli Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego oraz Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji:

Sidsel Bleken, Radca ds. Funduszy EOG w Ambasadzie Norwegii
tel. 22 696 40 38, sidsel.bleken@mfa.no

Anna Rozwadowska, Doradca ds. Komunikacji i Dyplomacji Publicznej w Ambasadzie Norwegii
tel. 22 696 40 54, anna.katarzyna.rozwadowska@mfa.no

  • Rozgrzewka przed marszem!
  • Kolorowa punkty na mapie Polski!